Alle tidligere vindere

Alle tidligere vindere

Tidligere vindere af Spilprisen

Her kan du få et overblik over alle vinderne siden Spilprisens begyndelse. Spilprisen er en hyldest til de bedste, mest kreative og nytænkende danskudviklede spil. Spilprisen er også en anerkendelse af, at spil er en kreativ og legende kulturform. Spilprisen er spilbranchens egen pris og arrangeres af Producentforeningen, som er en brancheorganisation for producenter af film, tv og spil.

2019

Bedste debut: Forgotton Anne, ThroughLine Games

Bedste lyd: Hitman 2, IO Interactive

Bedste visuelle design: Forgotton Anne, ThroughLine Games

Bedste spildesign: Hitman 2, IO Interactive

Årets tekniske bedrift: Youropa, frecle

Årets bedste live spil: KoGaMa, Multiverse

Årets spil: Forgotton Anne, ThroughLine Games

2018

Bedste visuelle design: Echo, Ultra Ultra

Bedste Debut: A hat in time, Gears for breakfast

Årets tekniske bedrift: Echo, Ultra Ultra

Bedste lyd: Echo, Ultra Ultra

Bedste spildesign: Conduct Deluxe! Northplay

Special Mention: Aporia - Beyond the Valley

Årets Spil: Echo, Ultra Ultra

2017

Bedste Showcase: Lost Tracks, The Animation Workshop

Bedste Visuelle Design: Inside, Playdead

Bedste Undervisningsspil: Fuzzy House

Bedste lyddesign: Inside, Playdead

Årets Tekniske Bedrift: Hitman, IO Interactive

Årets Kunstneriske Bedrift: Inside, Playdead

Bedste Dansksprogede Spil: Stikbold, Game Swing

Bedste Spildesign: Hitman, IO Interactive

Årets Spil: Inside, Playdead

2016

Bedste Showcase: Uprise, DADIU

Bedste visuelle design: Sofus & Månemaskinen, The Outer Zone

Bedste lyddesign: Sofus & Månemaskinen, The Outer Zone

Bedste spildesign: Affordable Space Adventures, Knapnok Games

Bedste tekniske bedrift: Affordable Space Adventures, Knapnok Games

Bedste undervisningsspil: MiniMo Town, MiniMo

Bedste dansksprogede spil: Sofus & Månemaskinen, The Outer Zone

Bedste kunstneriske bedrift: Progress to 100, Tim Garbos

Årets spil: Affordable Space Adventures, Knapnok Games

2015

Bedste Showcase: Plantman, Dennis Nielsen, Den Danske Filmskole

Bedste Lyddesign: The Silent Age: Episode 2, Morten Mygind & Thomas Ryder, House on Fire

Bedste Spildesign: Kalimba, Bo Strandby, Press Play

Bedste Undervisningsspil: Machineers, Lohika

Bedste Visuelle Design: Max: The curse of brotherhood, Lasse Middelbo Outzen, Press Play

Bedste Dansksprogede spil: Wuwu & co, Step in Books

Årets Kunstneriske Bedrift: Chronology, Osao Games

Bedste Tekniske Bedrift: Heroes & Generals, Reto-Moto

Årets Spil: Kalimba, Press Play

Juryens Special mention: Back to Bed, Bedtime Digital Games

Den tekniske jurys special mention: Unity

2014

Showcase: Punish Panda - Burnt Flamingo/DADIU

Visuals: Forced - BetaDwarf 

Lyd: 140 - Jeppe Carlsen/Jakob Schmid/Niels Fyrst

Game Design: Forced - BetaDwarf

Kunstnerisk præstation: The Silent Age - House on Fire

Innovation: Cloud Chamber - Investigate North

Årets spil: Forced - BetaDwarf

Juryens specialpris: Spilmuseet i Ikast – Eddie og Rune Keller

2013

Årets Student Showcase: Cantrip

Årets Kunstneriske Bedrift: Hitman - Absolution, IO Interactive

Årets Spilskaber: BetaDwarf, FORCED

Årets Spil: Hitman - Absolution, IO Interactive